Elérkeztünk a csípőizülethez !
A testegyensúly megbomlása, a rossz tartás, a túlsúly, a sok álló vagy ülőmunka, a versenysport, a bemelegítés nélküli hobbisport, a lúdtalp, az átgondolatlan légkondi használat, vagy egy hirtelen asszimetrikus terhelés… mind külön-külön, de akár együtt is okozhat csípő izületi beszűkülést.
Sunyi, későn fájni kezdődő állapot! A lehető legkorábban, a felismerés után azonnal el kell kezdeni foglalkozni vele! Az azonnal megkezdett terápia könnyen és gyorsan megoldja a problémát.
Otthoni torna - a mellékletben megtaláljátok. Azután 4-6 alkalommal hetente manuálterápiás kezelés. Hat hét után kontroll. Hetente három alkalommal egy órás séta vagy úszás.
Nem könnyű felismerni a bajt, ameddig nem fáj!
Mik a figyelmeztető tünetek? Ha járáskor belenyilall egy hirtelen szúró fájás a combtőbe. Vagy hosszabb ülés után. Vagy éjszaka alvás közben, forduláskor egy nyilallás, amire felébredsz. Vagy sportoláskor, ha a combizmod az ágyéknál úgy feszül, mintha megrövidült volna.
Ez mind a csípőízület körüli lágyszövet és izom gyulladását jelezheti. A kialakult gyulladás elsavasítja és megrövidíti az izmot. Beszűkíti az izületi rést, izületi tokban salakanyagot választ ki, ami irritálja, később koptatja az ízületi felszínt.
Na, ezt kell megelőzni!
Az ízületi rés tágításával, a gyulladás terjedésének megakadályozásával. Sajnos erre nem figyelnek oly sokan!
A kezdeti porckopás fokozódó fájdalommal jár, amit a gyulladás okoz. Később, amikor az állapot előrehaladottabb, a kemény ízfelszín alatt előtűnik a szivacsos csontfej az idegvégződésekkel. Ez már komoly fájdalmat okoz, na akkor kezdődik a harc az ízület helyreállításáért !
Kezdeti állapotban a különböző hialinporcot erősítő szerek hatékonyak lehetnek, ha az ízületben van keringés. Később a hialuron injekciók elodázhatják az ízület további kopását, körülbelül két évig. Segíteni tud még az étkezési zselatin pakolás.
Persze a csípőízület esetén ugyanúgy, mint minden más esetben, a legjobb gyógyítás a megelőzés!
Az ideális testsúly megtartása, napi szintű mozgás, séta. Lehetőség szerint úszás, kerékpározás. És persze célirányos torna, torna, torna! A megfelelő keringés, és az izületi mozgáspálya fenntartására.
Szörnyű statisztika, hogy egy olyan 600 fős kistelepülésen, ahol élek, tíznél több embernek van csípő vagy térd protézise.
Ameddig lehet, a műtétet el kell kerülni! Nem a veszélyessége miatt. Inkább, mert a rehabilitáció alatti túlzott ellen-oldali ízületi terhelés (3-5 év múlva) az eddig ép lábon is protézis műtétet eredményezhet. A protezisek jelenleg 10-15 évet bírnak ki, tehát nem mindegy, hogy mikor kerül sor a műtétre. Egy fiatalon végrehajtott operáció a későbbiekben akár két-három cserét is igényelhet.
Tehát nagyon figyeljünk oda a kezdeti tünetekre, hogy elkerüljük ezt a rengeteg beavatkozást !